Krivda, hnev a neprávosť. Frustrovaní hádzanári Crows hrozia ukončením sezóny

Foto

Patrik Hruščák cíti obrovskú krivdu / KOŠICE ONLINE

Hlavný rozhodca Mário Rudinský v čase 27:27 pribehol po zdanlivo nevinnom kontakte Patrika Hruščáka s domácim Eduardom Valáškom a okamžite vytasil červenú a modrú kartu. Diskvalifikácia hosťujúcej spojky vyvolala obrovské prekvapenie a ako potvrdzuje videozáznam z inkriminovaného momentu, rozhodca, ktorý je synom šéfa komisie rozhodcov, napľul pravidlám a spravodlivosti priamo do tváre.

„Tú situáciu som cez zápas presne nevidel, ale na videu som si ju pozrel stokrát. Môžem teda povedať, že išlo o vymyslené vylúčenie a udivuje ma spôsob, akým tento rozhodca konal. S nikým sa neporadil, nikoho sa nič neopýtal a rovno sa rozbehol za Paťom a dal mu modrú kartu. Video pritom jasne ukazuje, že Paťo súperovi nič neurobil,“ netají pobúrenie tréner Crows Radoslav Antl.

Samotný hráč nekompromisnému trestu nerozumel už priamo na ihrisku a zmieriť sa s ním nevie ani s odstupom dvoch dní.

„V danom momente som netušil, čo sa deje. Zrazu pribehol rozhodca a ťahal karty. S Valáškom sme pritom ani netušili, koho z nás vlastne vylúčil. Pravú ruku som mal pri tele a pozeral som sa opačným smerom. Ľavou som ho držal za rameno a on sa zrazu chytil za tvár a vylúčili ma za úder do tváre. Neexistujúci úder do tváre,“ krúti hlavou Patrik Hruščák.

Spravodlivejšiemu vyriešeniu situácie mohlo napomôcť priznanie hráča súpera. To sa však nekonalo. „Pýtal som sa ho, čo sa stalo. Tiež bol v šoku a nečakal taký verdikt. Na videu je vidieť, že sa chytal za tvár na druhej strane od mojej ruky. Bolo to teda až vtipné a ak je niekto chlap, tak by mal priznať pravdu. A ak chcete vyhrať za každú cenu, tak sa priznanie nenosí.“

V prípade Hruščáka ide už o druhú modrú kartu sezóny. Po tej prvej ho disciplinárna komisia potrestala dvojzápasovým dištancom a vynechať musel práve zápas proti Považskej Bystrici.

„Po prvej modrej karte som cítil veľkú krivdu, ale nemal som sa ako brániť. Z komisie mi nikto nevolal a nikto sa nepýtal na môj názor. Teraz je tam jasné video a verím, že to kompetentní vyriešia. To by očistilo moje meno aj v súvislosti s tou prvou kartou, ktorá ma vtedy vyradila z dôležitého súboja o druhú priečku,“ pokračuje najlepší strelec Crows Košice.

V prípade potvrdenia verdiktu rozhodcu Rudinského, čakal by ho teraz samozrejme ďalší trest, ktorý by bol určite ešte tvrdší ako ten prvý.

„V takom prípade by sa pre mňa sezóna skončila a ak by som ešte našiel zmysel toho celého, tak by som sa mohol pripravovať na tú budúcu. Som však rád, že sa za mňa postavili prezident klubu, tréner i spoluhráči. Všetci videli tú nespravodlivosť. Stoja za mnou a cením si ich postoj. Ide tu o očistenie môjho mena a mena klubu. Títo rozhodcovia musia byť potrestaní a niečo také sa už nesmie stať,“ konštatuje P. Hruščák.

Postoj košického klubu je v tomto smere jednotný a nekompromisný. Crows žiadajú disciplinárnu komisiu zväzu o „kontumáciu tohto zápasu, ktorý chceme odohrať ešte raz. Zároveň žiadame zrušenie modrej karty pre Patrika Hruščáka a exemplárne potrestanie týchto rozhodcov. Takéto konanie je jednoducho nemysliteľné,“ definuje požiadavky Radoslav Antl. „Ak Patrik Hruščák nebude môcť nastúpiť na stredajší zápas a nebudú zohľadnené aj naše ďalšie požiadavky, tak končíme sezónu. Nech si zväz rozdelí medaily a nám môžu poslať účastnícky diplom. Takéto arogantné konanie je totiž ponížením nášho mena a všetkých ľudí v slovenskej hádzanej.“

Podľa trénera Crows totiž išlo o bezprecedentný príklad rozhodcovskej arogancie, ktorá sa prejavovala aj verbálnou komunikáciou s košickou stranou.

„Je mi strašne ľúto chlapcov a práce, ktorú odvádzame v tomto klube. Je mi to ľúto aj za našich partnerov a sponzorov. Osem mesiacov pracujeme na tom, aby sme sa dostali do play-off a potom nám to jeden rozhodcovský pár celé zničí. Hádzanej sa venujem roky rokúce, ale niečo také som nikdy nezažil,“ pokračuje Antl, v ktorom sa momentálne mieša množstvo nepríjemných emócií. „Krivda, hnev, neprávosť, bezradnosť. To všetko iba umocňuje naše rozhodnutie, ktoré som už naznačil. Uvidíme teda, ako rozhodnú kompetentní.“

Obrovské znechutenie pociťuje aj Patrik Hruščák„Ako chceme pritiahnuť ku športu mládež, ak vidia takúto krivdu? A to sa ešte radšej nevyjadrujem k tomu, ako sa následne vyjadroval rozhodca. To by bolo nutné vypípať,“ ťažká si slovenský reprezentant, ktorému bežia v hlave aj myšlienky o ukončení kariéry. „Aký to má význam? Na čo nastúpiť na taký zápas, keď si sériu režíruje jeden pán s logom EHF na brušku? Som zvedavý aj na reakciu medzinárodnej federácie, pretože pobúrené reakcie mi už prichádzajú aj od bývalých spoluhráčov a ľudí zo zahraničia.“

O reakciu sme požiadali aj predstaviteľov Disciplinárnej komisie SZH. Tá však ponúkne svoju reakciu a výsledný ortieľ až po zozbieraní a prehodnotení všetkých podkladov. Druhý zápas série je na programe v stredu v Košiciach.

ZDROJ: kosiceonline.sk

sk_SKSlovak